با خواص و ویژگی‌های سنگ‌های قیمتی بیشتر آشنا شوید

با خواص و ویژگی‌های سنگ‌های قیمتی بیشتر آشنا شوید

یاقوت 


سنگ‌های قیمتی از دوران باستان از اهمیت بسیاری میان مردم برخوردار بوده‌اند. دلیلش هم زیبایی و کمیابی این سنگ‌های معدنی است.

جالب است بدانید از این سنگ‌ها حتی به عنوان دارو هم استفاده می‌شده، یا مثلا بعضا تصور می‌شده که به همراه داشتن چنین سنگ‌های معدنی‌ای موجب افزایش قدرت افراد می‌شود. با اینکه این باورهای اشتباه صحت ندارند و مردم هم پی به این موضوع برده‌اند، اما همچنان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

سنگ‌های قیمتی و اصل نشان‌دهنده ثروت و گاهی نشانه‌ی کلاس هستند. به همین خاطر است که از آنها به وفور در صنعت طلا و جواهرسازی استفاده می‌شود.

از جمله سنگ‌های قیمتی می‌توان به الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد اشاره کرد. البته در مطلبی جداگانه در مورد سنگ‌های گرانبهایی که کمتر می‌شناسید هم برایتان خواهیم نوشت. سنگی همانند ژرمژوئیت که نادرترین سنگ جهان بشمار می‌رود و اولین بار در سیبری یافت شده است. بد نیست بدانید هر قیراط این سنگ ۲ هزار دلار قیمت دارد.

در این مطلب می‌خواهیم شما را با خواص و ویژگی‌های سنگ‌های قیمتی بیشتر آشنا کنیم. هر چه سنگ قیمت بالاتری داشته باشد، خواص درمانی بیشتری هم برای آن مطرح شده است. به طور مثال، گفته می‌شود اگر فردی دچار کم خونی باشد، اگر از جواهراتی با یاقوت و مرجان اصل استفاده کند، این دو سنگ رنگ خود را از دست می‌دهند.

یا مثلا وقتی فرد سلامت جسمانی خود را از دست می‌دهد، اگر جواهری با سنگ فیروزه داشته باشد، این سنگ رنگش تغییر می‌کند.

برخی اعتقاد دارند بهتر است سنگ در تماس مستقیم با پوست باشد تا خواص درمانی خود را به بدن منتقل کند. مثلا اگر از سنگ‌ها روی انگشت خود استفاده می‌کنید، توجه کنید که سنگ‌ طوری روی انگشتر تعبیه شده باشد که پوست شما را مستقیما لمس کند.

برای اینکه با خواص سنگ‌ها آشنا شوید تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

اگر در داخل سنگ یاقوت ناخالصی وجود داشته باشد و دانه‌های ریز سیاه در آن مشاهده شود، این نگین اصل است.

 • مشخصات یاقوت: نگین یاقوت سرخ بزرگ با کیفیت بالا و بدون ناخالصی بسیار نادر و گران قیمت است. بنابراین اگر چنین سنگ قرمزی را در ابعاد بزرگ مشاهده کردید، بدانید که یا یاقوت مصنوعی است یا سنگ گارنت یا لعل (اسپینل) مصنوعی است.
 • رنگ: قرمز تیره
 • خواص: یاقوت به خاطر ویژگی ساختاری و مغناطیسی اش جریان خون را تقویت می کند و بر اندام هایی مثل قلب موثر است و باعث تقویت غدد می شود. استفاده مداوم از این سنگ فشار خیلی پایین را افزایش می دهد و بی حسی و رخوت را از بین می برد و جریان خون را در ناحیه چشم ها به گردش می اندازد.

 زمرد

زمرد در مقابل حرارت ضعیف است و ممکن است به خاطر گرما ترک بخورد.

 • مشخصات زمرد: مهم‌ترین عامل زمرد در خرید و فروش، گرید آن است. گریدهای زمرد به پررنگی و کم رنگی آن و میزان شفافیت سنگ بستگی دارد.
 • رنگ: سبز
 • خواص: مصریان باستان برای درمان چشم از زمرد استفاده می‌کردند. همچنین در دهان مرده‌ها این سنگ قیمتی را قرار می‌دادند تا در آن دنیا بهتر صحبت کنند. پزشکان هم زمرد را برای پادزهر و درمان بیماری صرع یا بیماری های معده به کار می‌بردند. در حال حاضر هم بعضی از پزشکان به خواص درمانی زمرد اعتقاد دارند و جوشانده زمرد را برای علاج سرطان یا برای علاج صرع و همچنین درمان اسهال خونی تجویز می‌کنند.

الماس

الماس سخت‌ترین ماده شناخته شده در دنیاست که ویژگی‌های خاصی مانند درخشندگی بالا و نیمه رسانایی دارد.

 • مشخصات الماس: تراش الماس، بیشترین اثر را در میزان درخشش و قیمت آن دارد. اگر الماس از رنگ، خلوص و شفافیت خوبی برخوردار باشد، تراش بد باعث تیره به نظر رسیدن آن می‌شود. به همین خاطر در خرید الماس باید با یک متخصص مشورت کنید و از خوش تراش بودن آن مطمئن شوید.
 • رنگ: الماس جنس و رنگ شیشه ای دارد
 • خواص: در دوران باستان رومی‌ها بر این باور بودند که در طول جنگ، الماس برای آنها شهامت و شجاعت می‌آورد. کاهنان اعظم یهود الماس را هنگام تصمیم‌گیری در مورد گناهکار یا بیگانه بودن متهمان به کار می‌بردند. اما امروزه تقریبا هیچ کدام از این تفکرات رواج ندارد و ویژگی‌های ظاهری و صنعتی الماس باعث ارزش آن شده است.


عقیق

عقیق یمانی یا عقیق یمن گران‌ترین نوع عقیق است.

 • مشخصات سنگ عقیق: عقیق اصل با آتش سوزانده نمی‌شود و روی شیشه خط می‌اندازد. نگین عقیق در مقابل نور اشکالی همچون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می‌دهد. شی نوک تیز روی انگشتر عقیق اثری ندارد.
 • رنگ: سرخ، زرد و سفید
 • خواص: سنگ عقیق گردش خون را منظم می‌کند و در صورت زخمی شدن از خونریزی شدید جلوگیری می‌کند.

فیروزه

فیروزه نیشابور بهترین و معروف‌ترین مدل این سنگ است اما فیروزه مصر و آمریکا هم به وفور در بازار وجود دارند.

 • مشخصات فیروزه: رنگ فیروزه نیشابور ملایم تر از باقی فیروزه هاست. فیروزه نیشابور معمولا هیچ وقت آبی یکدست نیست و ترکیبات معدنی نقش‌های مختلفی روی سنگ ساخته‌اند.
 • رنگ: فیروزه‌ای (ترکیبی از آبی و سبز)
 • خواص: فیروزه و مشتقاتش خواص دارویی زیادی دارند و با توجه به ویژگی مغناطیسی، روی قلب، چشم‌ها و کبد تاثیر مثبت دارد. سنگ فیروزه با منظم کردن گردش خون به عملکرد قلب کمک می‌کند یا سرمه فیروزه چشم‌ها را تقویت می‌کند.

نظرات بازدیدکنندگان